Úklid zahrady před zimou

Před zimou se na mnoha zahradách hromadí odpad. Od plevelů, po pořezané stromky až po hromady listí. Jak efektivně tento nepořádek uklidit a zajistit si tak příjemný vstup do čisté jarní zahrady?
traktůrek se sekačkou

Pomoci vám mohou stroje
Na různé zahradní chodníčky, betonové cestičky, či zídky, existují šikovné stroje, které vám usnadní jejich čištění. Většinou jsou lehce ovladatelné a pomoci mohou každému. Dokonce můžete k úklidu využít i váš křovinořez. Nejvíce využívané jsou různé druhy kartáčů, které svojí rotací jednoduše vyčistí i ty nejvíce zanešené povrchy. Kartáče jsou běžně dostupné v obchodech se zahradní technikou. Mají univerzální úchyty, které jednoduše připevníte na svůj křovinořez. Fungují tedy na podobný princip jako struna, nebo kotouče. Výhodou je i to, že svou extrémně rychlou rotací, vytváří silný proud vzduchu, a tak spolu s čištěním, odstraníte suché listí z těžko přístupných míst za pomocí vzduchu.
Úklid listí
Pokud znáte elektrické foukače například z měst, kdy pracovníci technických služeb foukají listí z chodníků a cest, v zahradách už takové využití nemají. V zahradách jsou totiž populárnější vysavače. Důvod je prostý, pokud foukáte listí, stejně vám na zahradě zůstane. I když můžete využít obyčejnou sekačku pro jejich pozdější sběr, vysavač je určitě praktičtější pomocník. Ten má zabudovaný sběrný vak, který poté pouze vysypete na kompost.
převrácené kolečko
Co s větvemi?
Pokud potřebujete zlikvidovat silnější větve, může vám pomoci výkonný drtič. Jeho kotouče, osazené ostrými noži, vyvinou sílu i na rozdrcení pevných větví, které často odolávají i síle vaší sekery. Drtiče rozmělní větve tak, že je můžete pak využít na kompost, nebo jako mulč do záhonků. Drtiče neoslní svojí hlučností, ale přívětivá může být jejich cena. Máte na výběr jak elektrické, tak spalovací, přičemž ty spalovací na pohonné hmoty bývají mnohem dražší.