Když dítě nastoupí do školky

Nástup do školkyje významnou událostí v životě dítěte i rodiny. Je to významný vývojový mezník. Dítě přestává být batoletem, ale stává se předškolákem. Někteří rodiče si myslí, že školka je především proto, aby se mohla zapojit do pracovního procesu také matka, ale ve skutečnosti předškolní vzdělávání je pro celkovou edukaci dítěte velmi důležité.

dítě

Donedávna platilo, že dítě nastupuje do školky ve třech letech věku. Pokud se dítě narodilo například v prosinci a v září mělo teprve 2,75 roku, mohlo nastupovat na dopoledne. Dnes ovšem je trend, že do školek běžně nastupují děti, které mají dva roky. Donedávna také platilo, že dítě ve školce nesmí mít pleny a mělo by se umět samostatně najíst a alespoň částečně obléci. I to tak úplně neplatí, záleží na každé ředitelce, ale není výjimkou, že paní učitelky musí ve školce děti přebalovat, což dříve bylo zcela nemyslitelné.

Zda dvouleté děti do školky ano či ne je jistě téma k velmi podnětné diskuzi, která ovšem není předmětem našeho zájmu. Tím je nástup do školky.
 

Není to snadné ani pro děti ani pro rodiče

Pro mnoho dětí je to velmi náročné a často se domáhají maminky, sotva se za rodičem zavřou dveře.Některé děti se uklidní po pár dnech, některé děti potřebují na adaptaci delší dobu. Jsou i takové, které se do školky těší, prvních pár dní či dokonce týdnů se jim ve školce líbí, ale pak najednou začnou tesknit po mamince. To vše je velmi bolestné pro děti i rodiče, kteří trpí výčitkami, ale je dobré to příliš nedramatizovat. Učitelky jsou ženy dostatečně zkušené. Určitě není od věci dítě na školku pomalu připravovat, aby nebylo zaskočené. Vyprávět mu o ní, nebo ho občas nechat v nějakém dětském koutku, aby si pomalu ale jistě zvykal na dětský kolektiv.

děti

Může se stát, že některé děti budou pořád plakat a i po několika týdnech budou takřka k neutišení. Těchto dětí je velmi málo, ale mohou se vyskytovat. Mohou to být děti, které jsou na zařazení do kolektivu ještě nezralé a rodiče by měli zvážit, zda ho ještě nenechat rok nebo alespoň pár měsíců doma s maminkou. Je velmi pravděpodobné, že další rok dítě bude vstup do školky přijímat docela jinak.