Jak provádět zazimování bazénu

Když se blíží chladné období, je nutné na zimu připravit i zahradu. A to znamená mimo jiné také zazimováni bazénu. To je velmi důležité, pokud chceme, aby nám vydržel mnoho let. Je to také dobrá příležitost, jak si na jaře ušetřit spoustu práce.

Samotné provedení záleží na tom, jaký typ bazénu máte. Pokud se jedná o menší nafukovaná skládací typ, pak jej jednoduše vypustíte a omyjete, abyste odstranili případné zárodky řas či jiných neřádů. Dále je nutné nechat jej dobře vyschnout. Tím totiž předejdete tomu, aby se vám na něm přes zimu vytvořila plíseň. A pak už jej stačí jednoduše uložit někam, kde nebude překážet.

bazen6

Ovšem dávejte si pozor, kam jej ukládáte. Nezapomeňte totiž, že vlhké prostředí může způsobit, že se na něm přes zimu udělá plíseň, zvlášť pokud nebyl před složením a uložením dokonale vyschlý. Také mějte na paměti, že na zimu se do našich obydlí stahují z polí myši. A ty se na něm mohou opravdu vyřádit.

Z výše uvedených důvodů nedoporučuji dávat jej do garáže, pokud tedy není přímou součástí domu a není vytápěná, ani do sklepa. Ačkoliv jsou to poměrně oblíbená místa na úschovu momentálně nepotřebných věcí, vězte, že tímto byste si spíše uškodili. Místo toho jej dejte například do skříně na teplém, suchém místě. Tak budete mít jistotu, že zimní období přečká v pořádku.

Co se napevno stavěného bazénu týče, zde je situace složitější. V první řadě je nutné odpustit část vody. Proč? Protože při velkých mrazech může zamrznout, a jak všichni víme, led má větší objem než voda. Snadno by tak mohlo dojít k poškození vnitřní plachty.

bazen4

Je také dobré jej omýt, zejména nánosy, které se vytvořily na úrovni hladiny. Ty by se totiž mohly stihnout ještě předtím, než začne zima, rozmnožit a způsobit „řasovou infekci“. Naposledy tedy vodu prožeňte filtrací, než ji také odpojíte.

Následně dejte dovnitř nejlépe PET lahve s trochou vody, aby se vznášely na hladině. Tak se zabrání vytvoření souvislé ledové krusty, která by mohla poničit vnitřní plachtu. Následně přes něj dejte nejlépe igelitovou plachu, abyste zabránili tomu, že dovnitř nalétá podzimní listí. A je to, jste v suchu až do jara.