Povinná výbava, je opravdu tak nutná?

Dle současné legislativy musí být všechna osobní auta vybavena jakýmsi „balíčkem“ nutných věcí, bez nichž nelze na cesty vyrazit. O co se vlastně jedná a je to tak nutné?
bmw x5
Povinná výbava musí zahrnovat:
·         Náhradní elektrickou pojistku, a to po jedné z každého druhu, které jsou v elektroinstalaci našeho auta používány.
·         Po jedné náhradní žárovce světelného zdroje auta, také od každého druhu, tedy jak určené ke svícení, tak světelné signalizaci.
·         Příruční zvedák, který si poradí s autem příslušné nosnosti.
·         Klíč na šrouby či matice kol našeho auta.
·         Náhradní kolo.
·         Vestu z reflexního materiálu.
·         Výstražný trojúhelník.
·         Autolékárničku.
lékarnička do auta
S ohledem na vývoj moderní techniky a vybavenost některých aut jsou určité součásti povinné výbavy spíše úsměvné. Málokdo si dnes dokáže v novém autě cokoliv vyměnit sám. Ani taková banalita, jako jsou žárovky, se už neobjedou bez pomoci automechanika. Ve výbavě však být musejí.
Zákon však udává výjimku, kdy auta, která mají pneumatiky vybaveny funkcí nouzového dojetí po defektu, ale i ta, jež jsou vybavena prostředky, kterými pro dojetí opravíme pneumatiku, už nemusejí mít v povinné výbavě hever, rezervní kolo nebo klíč na šrouby.
Velkou vlnu diskusí vzbuzuje také lékárnička. Ta prošla za posledních pár let několika obměnami a její trvanlivost je také dočasná. Musíme proto neustále hlídat, zda splňuje jak zákonnou normu, tak dobu použitelnosti.
Změny, které se uvnitř obsahu děly byly mnohdy k smíchu a určitě by na možnosti poskytnout první pomoc moc neovlivnily. Nicméně musela být změněna velikost nůžek z 15 na 14 centimetrů, současně byla lékárnička doplněna o izotermickou fólii.
výstražný trojúhelník
Není řečeno, že lékárnička je zbytečnost, někdy může být velmi užitečná, avšak málokdy se stane, že je to v souvislosti s dopravní nehodou. Při té se většinou volá ihned záchranná služba, která má své vybavení. Často nám proto lékárnička slouží například na výletech, kdy si odřeme koleno, vytáhneme z ní obvaz a náplast a musíme následně urychleně použitou výbavu dokoupit.