Co nám doopravdy sdělují?

Veřejnoprávní televize se vyskytuje v těžší pozici, jelikož na ní dáváme nálepky se spoustou „měla by“, jako na příklad měla by být nezaujatá, její obsah by měl být kvalitní a se širokým záběrem témat a informací. Komerčním televizím přisuzujeme spíše „mohou“ – mohou být zaujaté a jejich obsah může být zaměřený jedním směrem. Oba typy stanic ovšem vydávají své zprávy za seriózní a objektivní, ale je tomu opravdu tak?
Hlavním zdrojem informací pro občany jsou u obou typů večerní zprávy. Na Primě a zároveň na ČT 1 je naladíte v 18:55, avšak Nova je zařadila do vysílání až o 35 minut později. Všechny stanice dělí televizní noviny na menší části, kterými jsou:

· hlavní zprávy
· předpověď počasí
· sportovní noviny

ale každá je vysílá v odlišném pořadí. Prima má ještě speciální kategorie jako Krimi zprávy a divácké zprávy, jejichž informační hodnota není příliš valná a stejně tak i pravdivé a ověřené informace tam najdete jen stěží. Obě komerční televize mívají ve zvyku pracovat se spekulacemi a předkládat je jako fakta, což jim divák, který se nechce dozvědět nic než pravdu a fakta, nemůže přičítat k dobru.

Zprávy naší veřejnoprávní televize jsou seriózní a přináší aktuální dění ze světa i vlasti, ale také ne vždy se ubrání záměny objektivity za jeden úhel pohledu. Také poměrně nedávnou změnu ČT 1, kdy přesunula předpověď počasí na začátek zpráv, hodnotím jako kladnou, protože když člověka zajímá pouze toto, ví, kdy přesně má televizi zapnout, aby se informaci dozvěděl, a nemusí téměř hodinu čekat.

Myslím, že nikoho nemohu překvapit, když řeknu, že zprávy České televize jsou u nás nejkvalitnější a nejpřínosnější pro diváka, ale ani ty nejsou zdokonalením nezaujatosti, a proto je nutné, aby se všichni, kdo si na danou problematiku chtějí utvořit názor, nikdy neopírali pouze o jeden zdroj informací.